Przejdź do treści strony
Serwis wykorzystuje pliki cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Polityka prywatności

Stoczek Klasztorny – Sanktuarium Matki Pokoju nowym pomnikiem historii

nowość

Decyzją Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Stoczek Klasztorny – Sanktuarium Matki Pokoju został uznany za pomnik historii. Jest to 6. taki obiekt w województwie warmińsko – mazurskim i 119. w Polsce.

Obszar pomnika historii „Stoczek Klasztorny – Sanktuarium Matki Pokoju” obejmuje kościół pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny z otaczającymi go krużgankami i klasztorem. Celem ochrony jest zachowanie tego szczególnego miejsca w powiecie lidzbarskim. Miejsce to zostało docenione ze względu na wartości historyczne, artystyczne i naukowe oraz walory krajobrazowo przestrzenne, założenia klasztornego, cennego zabytku architektury i sztuki barokowej, zachowanego w otwartym krajobrazie wiejskim, a w czasach najnowszych – miejsca internowania kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Zespół sanktuarium Matki Pokoju w Stoczku Klasztornym jest istotnym obiektem dla kultury polskiej. Okoliczności fundacji wiążą się z ważnym momentem historii Rzeczypospolitej – rozejmem wojen polsko-szwedzkich w czasie wojny trzydziestoletniej, z historią Warmii i działalnością jej kolejnych biskupów, postaci dużego formatu intelektualnego i politycznego, łączących Rzeczpospolitą i Prusy Królewskie.

Dzieje Stoczka Klasztornego pozostaną nierozłączne z postacią Prymasa Tysiąclecia, kard. Stefana Wyszyńskiego, który w latach 1952–1953 więziony był w tym miejscu przez władze komunistyczne. W 1987 roku papież Jan Paweł II stoczkowską świątynię wyniósł do godności bazyliki mniejszej. Wartość społeczna i edukacyjna sanktuarium wynika z zachowania funkcji żywego miejsca kultu religijnego i ośrodka pielgrzymkowego, a także upowszechniania wiedzy o tym etapie polskiej historii powojennej i jej długofalowych skutkach.

Więcej informacji o nowym pomniku historii można znaleźć na stronie zabytek.pl