Przejdź do treści strony
Serwis wykorzystuje pliki cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Polityka prywatności

Zabytek Zadbany 2023 – obiekty nominowane w konkursie oraz laureatów w kategorii specjalnej

nowość

Jury konkursu Generalnego Konserwatora Zabytków „Zabytek Zadbany”, na podstawie zgłoszeń, zweryfikowanych przez pracowników Narodowego Instytutu Dziedzictwa, dokonało oceny i wyboru nagrodzonych (najlepszych zgłoszeń) obiektów.

Do konkursu zgłoszono 55 zabytków, etap oceny formalnej pomyślnie przeszły 42 obiekty z 10 województw. Spośród nich wyłoniono laureatów w kategorii specjalnej.

W kategorii utrwalenia wartości zabytkowej obiektu nominacje uzyskały:


  1. Ratusz w Ząbkowicach Śląskich (woj. dolnośląskie)
  2. Kamienica przy ul. 3 Maja 32 w Rzeszowie (woj. podkarpackie)
  3. Kościół parafialny Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gdyni (woj. pomorskie)
  4. Budynek Muzeum Górnictwa Węglowego przy ul. 3 Maja 19 w Zabrzu (woj. śląskie)

W kategorii rewaloryzacji przestrzeni kulturowej i krajobrazu nominacje uzyskały:

  1. Cmentarz z okresu pierwszej wojenny światowej nr 196 w Koszycach Małych (woj. małopolskie)
  2. Pałac w Pniewach (woj. wielkopolskie)
  3. Belweder w Parku Młodzieżowym w Świdnicy (woj. dolnośląskie)

W kategorii adaptacji obiektów zabytkowych nominacje uzyskały:

  1. Pałac Wierusz-Kowalskich, obecnie siedziba Gminnego Ośrodka Kultury w Brwinowie (woj. mazowieckie)
  2. Fabryka odzieży, obecnie budynek mieszkalny „Stara Szwalnia” w Lesznie (woj. wielkopolskie)
  3. Dawny kościół ewangelicki, obecnie obiekt o funkcjach kulturalno-turystycznych i edukacyjnych w Złotym Stoku (woj. dolnośląskie)
  4. Siedziba dyrekcji i administracji Towarzystwa Akcyjnego Zakładów Żyrardowskich, obecnie urząd miejski i biblioteka w Żyrardowie (woj. mazowieckie)

W kategorii architektury i budownictwa drewnianego nominacje uzyskały:

  1. Kościół parafialny Świętego Jana Chrzciciela w Soninie (woj. podkarpackie)
  2. Willa Jadwiniówka w Zakopanem (woj. małopolskie)
  3. Willa Frankówka w Józefowie (woj. mazowieckie)
  4. Kapliczka przydrożna w miejscowości Podlas (woj. łódzkie)

W kategorii zabytków techniki nominacje uzyskały:

  1. Wiatrak typu koźlak w Chrośnie (woj. kujawsko-pomorskie)
  2. Zespół dworca w Węglińcu (woj. dolnośląskie)

W kategorii specjalnej właściwego użytkowania i stałej opieki nad zabytkiem Jury wskazało dwóch równorzędnych laureatów:

  1. Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i Świętego Andrzeja Apostoła we Fromborku (woj. warmińsko-mazurskie)
  2. Zespół kościoła Świętego Antoniego Padewskiego i klasztoru franciszkanów w Poznaniu (woj. wielkopolskie)
 

Laureatów konkursu w pozostałych kategoriach poznamy 20 czerwca 2023 podczas uroczystego wręczenia nagród, które odbędzie się w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Laureaci i wyróżnieni w konkursie otrzymają dyplomy i tablice „Zabytku Zadbanego” do oznakowania obiektów. Nagrodzone zabytki są prezentowane w dedykowanych wydawnictwach Narodowego Instytutu Dziedzictwa, przekazywanych właścicielom zabytków i przedstawicielom ogólnopolskiego środowiska konserwatorskiego.

Organizacja konkursu jest finansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.