Przejdź do treści strony
Serwis wykorzystuje pliki cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Polityka prywatności

Kościół p.w. św. Jakuba Apostoła w Małujowicach nowym pomnikiem historii

nowość

23 listopada weszło w życie rozporządzenie Prezydenta RP, zgodnie z którym, kościół parafialny pod wezwaniem św. Jakuba Apostoła w Małujowicach został uznany za pomnik historii. Jest to 7. taki obiekt na Opolszczyźnie i 118. w Polsce.

Małujowicka świątynia wyróżnia się największymi i najbogatszymi polichromiami gotyckimi w Polsce, wykonywanymi od końca XIV wieku do około 1483 roku oraz w kolejnych fazach. Zajmują one ponad 1000 m² powierzchni i pokrywają ściany prezbiterium, nawy, wysklepki, konsole, służki z głowicami, żebra i zworniki, glify okien oraz podłucze tęczy. Kościół wyróżnia się autentyczną substancją oraz znaczącą wartością artystyczną. Średniowieczne polichromie są realizacją wybitnych warsztatów śląskich i czeskich. Wysoką klasę malowideł ściennych podkreślają wszyscy badacze zajmujący się zagadnieniami gotyku. Polichromie małujowickie wyróżnia dobry stan zachowania i występujący tutaj bogaty program ikonograficzny (tzw. Biblia Pauperum).

We wnętrzu kościoła zachwyca także piętnastowieczny strop patronowy, który jest jednym z najstarszych i najbardziej okazałych stropów tego rodzaju w Polsce (ma on 258 m² malowideł na około 640 deskach drewnianych). Uzupełnieniem malarstwa stanowiącego o unikatowych wartościach artystycznych kościoła, jest dekoracja rzeźbiarska portalu zachodniego z XIV w., która zaskakuje bogactwem form, niezliczonych wątków treściowych i symboli, a także dwa częściowo rekonstruowane skromniejsze portale.
Kościół ma dużą wartość historyczną. Jest świadkiem burzliwej historii Śląska i ma związki z wybitnymi postaciami historycznymi. Funkcjonuje nieprzerwanie od stuleci, zachowując przy tym oryginalną substancję materialną.

Więcej informacji o kościele p.w. św. Jakuba Ap. w Małujowicach można przeczytać na stronie zabytek.pl.